Event Details

Event info

Freediving Moscow Cup 2010

Start date: 24.04.2010
End date: 24.04.2010
Location: ,
Event Type: Pool Competition
Disciplines: STA DNF DYN
Organizer: Judge ItTEST DUMMY
Main Judge: Ekaterina ROMANOVA
Assistant Judges: Not set
Additional Judges: Olga LUKOVA
Alexey BOBROV

Day 1

STA

Diver name Diver country Gender Card Points Penalty Points AP RP Judge remarks
Female results
Natalia MOLCHANOVA Russian Federation Female White 86.6 0 00:30 min 07:13 min OK
Natalia ZHARKOVA Ukraine Female White 65.2 0 04:00 min 05:26 min OK
Irina SMOLENTSEVA Russian Federation Female White 59.4 0 02:00 min 04:57 min OK
Yulia MARYEVICH Latvia Female White 54.8 0 03:10 min 04:34 min OK
Olga SURYKOVA Russian Federation Female White 52.4 0 03:06 min 04:22 min OK
Knyzeva KNYZEVA Russian Federation Female White 50 0 02:30 min 04:10 min OK
Elena VORTSEPNEVA Russian Federation Female White 45.6 0 02:00 min 03:48 min OK
Natalia DUDUEVA Russian Federation Female Yellow 38 6 04:08 min 03:42 min PEN
Anna KAMENSCHIKOVA Russian Federation Female White 29.6 0 01:00 min 02:28 min OK
Alexandra CHIZHIKOVA Russian Federation Female White 29.2 0 01:30 min 02:26 min OK
Anastasia KRASNENKOVA Russian Federation Female White 21.4 0 01:00 min 01:47 min OK
Irina VEVERKA(KARINA) Russian Federation Female White 0 0 04:01 min 00:00 min OK
Dragun OKSANA Russian Federation Female Red 0 0 03:43 min 00:02 min DQSP
Elena ZHILIAKOVA Russian Federation Female Red 0 0 02:30 min 00:02 min DQOTHER
Mariya TARASOVA Russian Federation Female Red 0 0 02:00 min 00:02 min DQBO
Male results
Alexey MOLCHANOV Russian Federation Male White 84.4 0 06:20 min 07:02 min OK
Yuri SHMATKO Russian Federation Male White 73 0 04:40 min 06:05 min OK
Roman POPOV Russian Federation Male White 69.4 0 04:30 min 05:47 min OK
Konstantin NOVIKOV Russian Federation Male White 67.8 0 00:10 min 05:39 min OK
Andrey MATVEENKO Russian Federation Male White 66.4 0 04:00 min 05:32 min OK
Rustam TEREGULOV Russian Federation Male White 63.6 0 04:30 min 05:18 min OK
Sergey KALININ Russian Federation Male White 61.6 0 04:30 min 05:08 min OK
Artur KONONIHIN Russian Federation Male White 60.8 0 03:30 min 05:04 min OK
Pavel SELIMYAN Russian Federation Male White 60.6 0 03:15 min 05:03 min OK
Viktor RESHETNIAK Ukraine Male White 60.4 0 00:45 min 05:02 min OK
Evgeny BUTOV Russian Federation Male White 60.2 0 04:00 min 05:01 min OK
Dmitry LAPSHIN Russian Federation Male White 59.2 0 03:15 min 04:56 min OK
Valeriy TSYKUNENKO Russian Federation Male White 58.8 0 03:30 min 04:54 min OK
Rustem ISHMURZIN Russian Federation Male White 58.6 0 03:01 min 04:53 min OK
Anton PAVLOV Russian Federation Male White 58.6 0 03:00 min 04:53 min OK
Evgeny SYCHEV Russian Federation Male White 57.8 0 01:30 min 04:49 min OK
Valery CHUFAROV Russian Federation Male White 54.8 0 04:00 min 04:34 min OK
Nikolay KANIVETS Russian Federation Male White 54.4 0 03:33 min 04:32 min OK
Nikolay VDOVIN Russian Federation Male White 54.2 0 03:46 min 04:31 min OK
Yuriy SMOLNIKOV Russian Federation Male White 54 0 03:30 min 04:30 min OK
Andrey POLYAKOV Russian Federation Male White 52.8 0 02:33 min 04:24 min OK
Artem HARCHIKOV Russian Federation Male White 52.4 0 02:00 min 04:22 min OK
Sergey BAYUKOV Russian Federation Male White 50.8 0 04:00 min 04:14 min OK
Igor KUZMIN Russian Federation Male White 49.4 0 03:00 min 04:07 min OK
Pavel SHISHKIN Russian Federation Male White 49 0 03:20 min 04:05 min OK
Georgy SAGALAKOV Russian Federation Male White 47.4 0 01:00 min 03:57 min OK
Pavel GRACHEV Russian Federation Male White 46.8 0 03:00 min 03:54 min OK
Alexey ROMANOV Russian Federation Male White 45.2 0 02:30 min 03:46 min OK
Gennady MALAFEEV Russian Federation Male White 43.4 0 03:30 min 03:37 min OK
Alexandr KRIGER Russian Federation Male White 40.6 0 02:00 min 03:23 min OK
Innokentiy ESIPOV Russian Federation Male White 39.2 0 02:30 min 03:16 min OK
Rostislav GOLOVLEV Russian Federation Male White 38.8 0 02:00 min 03:14 min OK
Petr URAZOV Russian Federation Male Yellow 32 5 03:30 min 03:06 min PEN
Anton GORMASHEV Russian Federation Male White 36.8 0 01:20 min 03:04 min OK
Igor ROMODIN Russian Federation Male Yellow 26 5 03:00 min 02:35 min PEN
Ruslan ANIKANOV Russian Federation Male White 30.2 0 02:30 min 02:31 min OK
Andrey SIZOV Russian Federation Male Yellow 25 3 02:00 min 02:12 min PEN
Zurab MAMULAISHVILI Russian Federation Male White 25 0 01:45 min 02:05 min OK
Alexey KISILEV Russian Federation Male White 23.4 0 01:00 min 01:57 min OK
Stanislav KULAKOV Russian Federation Male White 23 0 01:30 min 01:55 min OK
Kirill TERESHENKOV Russian Federation Male White 22.4 0 01:45 min 01:52 min OK
Andrey SVETLAKOV Russian Federation Male Red 0 0 05:00 min 00:02 min DQBO
Eugeny DRAGOSHANSKY Russian Federation Male Red 0 0 04:10 min 00:02 min DQBO
Vladimir BOIKO Russian Federation Male Red 0 0 03:25 min 00:02 min DQBO
Boris SERGEEV Russian Federation Male Red 0 0 03:00 min 00:02 min DQSP
Arkadiy ZINCHUK Russian Federation Male Red 0 0 03:00 min 00:02 min DQBO
Pavel MOROZOV Ukraine Male Red 0 0 02:30 min 00:02 min DQBO
Sergey ZIMIN Russian Federation Male Red 0 0 02:30 min 00:02 min DQOTHER
Anatoliy IVANICKIY Russian Federation Male Red 0 0 02:00 min 00:02 min DQSP

DNF

Diver name Diver country Gender Card Points Penalty Points AP RP Judge remarks
Female results
Dragun OKSANA Russian Federation Female White 34 0 57 m 68 m OK
Knyzeva KNYZEVA Russian Federation Female White 34 0 40 m 68 m OK
Elena VORTSEPNEVA Russian Federation Female White 32 0 30 m 64 m OK
Alexandra CHIZHIKOVA Russian Federation Female White 31 0 50 m 62 m OK
Yulia MARYEVICH Latvia Female White 29.5 0 40 m 59 m OK
Anna KAMENSCHIKOVA Russian Federation Female White 28 0 30 m 56 m OK
Natalia DUDUEVA Russian Federation Female White 17 0 25 m 34 m OK
Olga SURYKOVA Russian Federation Female White 0 0 60 m 0 m OK
Mariya TARASOVA Russian Federation Female White 0 0 50 m 0 m OK
Anastasia KRASNENKOVA Russian Federation Female White 0 0 30 m 0 m OK
Irina SMOLENTSEVA Russian Federation Female Red 0 0 60 m -2 m DQSP
Elena ZHILIAKOVA Russian Federation Female Red 0 0 55 m -2 m DQSP
Irina VEVERKA(KARINA) Russian Federation Female Red 0 0 1 m -2 m DQBO
Male results
Alexey MOLCHANOV Russian Federation Male White 67 0 101 m 134 m OK
Yuri SHMATKO Russian Federation Male White 58.5 0 77 m 117 m OK
Anton SOBKO Russian Federation Male White 55 0 50 m 110 m OK
Vadim BOLDENKOV Russian Federation Male White 54 0 90 m 108 m OK
Andrey MATVEENKO Russian Federation Male White 51 0 75 m 102 m OK
Dmitry LAPSHIN Russian Federation Male White 50.5 0 55 m 101 m OK
Pavel MOROZOV Ukraine Male Yellow 39 6 100 m 89 m PEN
Viktor RESHETNIAK Ukraine Male Yellow 43 4 90 m 89 m PEN
Timofei MOROZOV Russian Federation Male White 43 0 77 m 86 m OK
Igor KUZMIN Russian Federation Male White 42 0 75 m 84 m OK
Nikolay KANIVETS Russian Federation Male White 42 0 61 m 84 m OK
Pavel SELIMYAN Russian Federation Male White 42 0 50 m 84 m OK
Evgeny SYCHEV Russian Federation Male White 40.5 0 50 m 81 m OK
Sergey KALININ Russian Federation Male White 39 0 75 m 78 m OK
Artur KONONIHIN Russian Federation Male White 39 0 53 m 78 m OK
Evgeny BUTOV Russian Federation Male White 39 0 50 m 78 m OK
Konstantin NOVIKOV Russian Federation Male White 38.5 0 1 m 77 m OK
Valery CHUFAROV Russian Federation Male White 38 0 60 m 76 m OK
Andrey POLYAKOV Russian Federation Male White 38 0 50 m 76 m OK
Pavel SHISHKIN Russian Federation Male White 37.5 0 50 m 75 m OK
Anton PAVLOV Russian Federation Male Yellow 32 0 50 m 74 m PEN
Boris SERGEEV Russian Federation Male White 35.5 0 50 m 71 m OK
Anton GORMASHEV Russian Federation Male White 34 0 40 m 68 m OK
Alexandr KOSTISHEN Russian Federation Male White 33 0 40 m 66 m OK
Alexey ROMANOV Russian Federation Male White 32.5 0 40 m 65 m OK
Sergey BAYUKOV Russian Federation Male White 32 0 60 m 64 m OK
Sergey ZIMIN Russian Federation Male White 31 0 40 m 62 m OK
Valeriy TSYKUNENKO Russian Federation Male White 30 0 50 m 60 m OK
Georgy SAGALAKOV Russian Federation Male White 30 0 25 m 60 m OK
Pavel GRACHEV Russian Federation Male White 29.5 0 50 m 59 m OK
Innokentiy ESIPOV Russian Federation Male White 28.5 0 55 m 57 m OK
Rustam TEREGULOV Russian Federation Male White 28 0 50 m 56 m OK
Arkadiy ZINCHUK Russian Federation Male White 28 0 30 m 56 m OK
Rostislav GOLOVLEV Russian Federation Male White 27 0 50 m 54 m OK
Gennady MALAFEEV Russian Federation Male White 27 0 50 m 54 m OK
Alexandr KRIGER Russian Federation Male White 25 0 50 m 50 m OK
Andrey SIZOV Russian Federation Male White 25 0 30 m 50 m OK
Anatoliy IVANICKIY Russian Federation Male Yellow 22 2 50 m 47 m PEN
Zurab MAMULAISHVILI Russian Federation Male White 21.5 0 35 m 43 m OK
Ruslan ANIKANOV Russian Federation Male White 19 0 35 m 38 m OK
Alexey KISILEV Russian Federation Male White 16.5 0 20 m 33 m OK
Kirill TERESHENKOV Russian Federation Male White 16 0 20 m 32 m OK
Stanislav KULAKOV Russian Federation Male Yellow 13 1 30 m 28 m PEN
Eugeny DRAGOSHANSKY Russian Federation Male White 0 0 80 m 0 m OK
Sergey AVAGIMOV Russian Federation Male White 0 0 55 m 0 m OK
Yuriy SMOLNIKOV Russian Federation Male White 0 0 50 m 0 m OK
Vladimir BOIKO Russian Federation Male White 0 0 40 m 0 m OK
Roman POPOV Russian Federation Male Red 0 0 90 m -2 m DQBO
Andrey SVETLAKOV Russian Federation Male Red 0 0 75 m -2 m DQBO
Nikolay VDOVIN Russian Federation Male Red 0 0 54 m -2 m DQSP
Petr URAZOV Russian Federation Male Red 0 0 50 m -2 m DQBO
Igor ROMODIN Russian Federation Male Red 0 0 40 m -2 m DQSP

DYN

Diver name Diver country Gender Card Points Penalty Points AP RP Judge remarks
Female results
Natalia MOLCHANOVA Russian Federation Female White 112.5 0 1 m 225 m OK
Irina SMOLENTSEVA Russian Federation Female White 65.5 0 75 m 131 m OK
Olga SURYKOVA Russian Federation Female White 65 0 116 m 130 m OK
Natalia ZHARKOVA Ukraine Female White 63.5 0 100 m 127 m OK
Irina VEVERKA(KARINA) Russian Federation Female White 63.5 0 80 m 127 m OK
Dragun OKSANA Russian Federation Female White 63 0 82 m 126 m OK
Elena ZHILIAKOVA Russian Federation Female White 62.5 0 110 m 125 m OK
Yulia MARYEVICH Latvia Female White 51.5 0 65 m 103 m OK
Knyzeva KNYZEVA Russian Federation Female White 50 0 80 m 100 m OK
Alexandra CHIZHIKOVA Russian Federation Female White 50 0 50 m 100 m OK
Elena VORTSEPNEVA Russian Federation Female White 50 0 30 m 100 m OK
Anna KAMENSCHIKOVA Russian Federation Female White 46.5 0 50 m 93 m OK
Natalia DUDUEVA Russian Federation Female White 36.5 0 50 m 73 m OK
Mariya TARASOVA Russian Federation Female White 31 0 50 m 62 m OK
Anastasia KRASNENKOVA Russian Federation Female White 30 0 50 m 60 m OK
Male results
Alexey MOLCHANOV Russian Federation Male White 100 0 160 m 200 m OK
Yuri SHMATKO Russian Federation Male White 86 0 131 m 172 m OK
Eugeny DRAGOSHANSKY Russian Federation Male White 83 0 130 m 166 m OK
Anton SOBKO Russian Federation Male White 78 0 50 m 156 m OK
Evgeny SYCHEV Russian Federation Male White 76.5 0 65 m 153 m OK
Viktor RESHETNIAK Ukraine Male White 75.5 0 100 m 151 m OK
Andrey MATVEENKO Russian Federation Male White 75 0 75 m 150 m OK
Pavel MOROZOV Ukraine Male White 70.5 0 135 m 141 m OK
Sergey KALININ Russian Federation Male White 65.5 0 100 m 131 m OK
Dmitry LAPSHIN Russian Federation Male Yellow 50 15 85 m 130 m PEN
Evgeny BUTOV Russian Federation Male White 64.5 0 100 m 129 m OK
Timofei MOROZOV Russian Federation Male White 63.5 0 101 m 127 m OK
Vladimir BOIKO Russian Federation Male White 62.5 0 80 m 125 m OK
Konstantin NOVIKOV Russian Federation Male White 62 0 1 m 124 m OK
Anton PAVLOV Russian Federation Male White 61 0 75 m 122 m OK
Andrey POLYAKOV Russian Federation Male White 58.5 0 90 m 117 m OK
Rustam TEREGULOV Russian Federation Male White 56 0 90 m 112 m OK
Igor KUZMIN Russian Federation Male White 53 0 100 m 106 m OK
Alexey NAZAROV Russian Federation Male White 52.5 0 100 m 105 m OK
Pavel SELIMYAN Russian Federation Male White 51 0 65 m 102 m OK
Nikolay KANIVETS Russian Federation Male White 50 0 81 m 100 m OK
Valeriy TSYKUNENKO Russian Federation Male White 50 0 60 m 100 m OK
Alexandr KOSTISHEN Russian Federation Male White 50 0 60 m 100 m OK
Pavel SHISHKIN Russian Federation Male White 50 0 50 m 100 m OK
Valery CHUFAROV Russian Federation Male White 49.5 0 75 m 99 m OK
Rustem ISHMURZIN Russian Federation Male White 49.5 0 61 m 99 m OK
Roman POPOV Russian Federation Male Yellow 43 1 100 m 98 m PEN
Sergey ZIMIN Russian Federation Male White 46 0 60 m 92 m OK
Pavel GRACHEV Russian Federation Male White 45.5 0 70 m 91 m OK
Nikolay VDOVIN Russian Federation Male White 45.5 0 53 m 91 m OK
Artur KONONIHIN Russian Federation Male White 45 0 63 m 90 m OK
Georgy SAGALAKOV Russian Federation Male White 44 0 25 m 88 m OK
Sergey BAYUKOV Russian Federation Male White 43 0 75 m 86 m OK
Alexey ROMANOV Russian Federation Male White 43 0 50 m 86 m OK
Boris SERGEEV Russian Federation Male White 40.5 0 60 m 81 m OK
Arkadiy ZINCHUK Russian Federation Male White 40.5 0 50 m 81 m OK
Gennady MALAFEEV Russian Federation Male Yellow 30 10 75 m 79 m PEN
Andrey SVETLAKOV Russian Federation Male White 39.5 0 75 m 79 m OK
Alexandr KRIGER Russian Federation Male White 39 0 65 m 78 m OK
Rostislav GOLOVLEV Russian Federation Male White 39 0 60 m 78 m OK
Petr URAZOV Russian Federation Male Yellow 34 2 75 m 72 m PEN
Yuriy SMOLNIKOV Russian Federation Male Yellow 25 10 90 m 70 m PEN
Andrey SIZOV Russian Federation Male White 35 0 60 m 70 m OK
Anatoliy IVANICKIY Russian Federation Male White 32.5 0 65 m 65 m OK
Igor ROMODIN Russian Federation Male Yellow 22 6 70 m 57 m PEN
Ruslan ANIKANOV Russian Federation Male White 27.5 0 45 m 55 m OK
Innokentiy ESIPOV Russian Federation Male White 27 0 50 m 54 m OK
Stanislav KULAKOV Russian Federation Male White 25 0 50 m 50 m OK
Alexey KISILEV Russian Federation Male White 25 0 40 m 50 m OK
Zurab MAMULAISHVILI Russian Federation Male White 0 0 60 m 0 m OK
Anton GORMASHEV Russian Federation Male White 0 0 40 m 0 m OK
Kirill TERESHENKOV Russian Federation Male White 0 0 40 m 0 m OK
Vadim BOLDENKOV Russian Federation Male Red 0 0 130 m -2 m DQBO