Event Details

Event info

The Second Urals and Siberia Open Freediving Championship

Start date: 18.02.2017
End date: 19.02.2017
Location: Ekaterinburg, Russian Federation
Event Type: Pool Competition
Disciplines: DNF DYN STA
Organizer: ZoyaGOLOVNYA
Event Medic Name: Alexey Parshukov
Event Medic Qualifications: In progress
Main Judge: Nikolay KANIVETS
Additional Judges: Anna BESSTRASHNOVA

STA-DNF

DNF

Diver name Diver country Gender Card Points Penalty Points AP RP Judge remarks
Female results
Natalia GOSTEVA Russian Federation Female White 40.5 0 51 m 81 m
Anastasiya SOMOVA Russian Federation Female White 38 0 40 m 76 m
Kristina KOSYANKOVSKAYA Russian Federation Female White 36 0 40 m 72 m
Olga PONOMAREVA Russian Federation Female White 31 0 54 m 62 m
Yuliya MISHCHENKO Russian Federation Female White 28.5 0 53 m 57 m
Iuliia OBOLKINA Russian Federation Female White 27.5 0 10 m 55 m
Oly VASILKEVICH Russian Federation Female Red 0 0 1 m 25 m DQ BO
Male results
Mikhail KUZNETSOV Russian Federation Male Red 0 0 100 m 137 m DQ BO
Dmitry SMETANKIN Russian Federation Male White 61 0 115 m 122 m
Aleksander MAKSIMOV Russian Federation Male Red 0 4 124 m 116 m DQ BO
Grigoriy VASILKEVICH Russian Federation Male Red 0 0 115 m 116 m DQ BO
Anatoly MAKHOV Russian Federation Male White 58 0 77 m 116 m
Aleksander OSHMYAGA Russian Federation Male Red 0 0 1 m 112 m DQ BO
Dmitriy SOKOLOV Russian Federation Male White 50 0 90 m 100 m
Mikhail VERNIGORA Russian Federation Male White 47.5 0 75 m 95 m
Igor GOLOVANOV Russian Federation Male White 46.5 0 80 m 93 m
Ivan GURKIN Russian Federation Male White 43.5 0 61 m 87 m
Sergey STAFEEV Russian Federation Male Red 0 0 1 m 77 m DQ BO
Usachev YURY Russian Federation Male White 37.5 0 50 m 75 m
Dmitry PALAGACHEV Russian Federation Male White 34.5 0 50 m 69 m
Pavel KULISHOV Russian Federation Male White 34 0 45 m 68 m
Alexey LARCHENKO Russian Federation Male Red 0 0 50 m 67 m DQ BO
Igor DAYBOV Russian Federation Male White 30.5 0 50 m 61 m
Grigorii ROZHKOV Russian Federation Male White 28 0 43 m 56 m
Andrey SIDOROV Russian Federation Male White 26.5 0 35 m 53 m
Sergey RUDENKO Russian Federation Male Red 0 0 30 m 51 m DQ BO
Mikhail VOITCEKHOVSKII Russian Federation Male White 13.5 0 25 m 27 m

STA

Diver name Diver country Gender Card Points Penalty Points AP RP Judge remarks
Female results
Anastasiya SOMOVA Russian Federation Female White 55.2 0 01:00 min 04:36 min
Iuliia OBOLKINA Russian Federation Female White 55 0 00:10 min 04:35 min
Olga PONOMAREVA Russian Federation Female Red 0 0 02:00 min 04:33 min DQ BO
Yuliya MISHCHENKO Russian Federation Female White 49.2 0 03:04 min 04:06 min
Natalia GOSTEVA Russian Federation Female White 36.4 0 02:30 min 03:02 min
Kristina KOSYANKOVSKAYA Russian Federation Female Yellow 30.6 5 03:20 min 02:58 min RP<AP
Male results
Aleksander MAKSIMOV Russian Federation Male White 90.6 0 05:05 min 07:33 min
Grigoriy VASILKEVICH Russian Federation Male Red 0 0 04:00 min 05:21 min DQ BO
Igor DAYBOV Russian Federation Male Yellow 61.6 1 03:00 min 05:13 min Late start
Mikhail VERNIGORA Russian Federation Male Red 0 0 03:30 min 05:11 min DQ SP
Mikhail KUZNETSOV Russian Federation Male Red 0 0 04:30 min 05:07 min DQ BO
Alexey LARCHENKO Russian Federation Male White 60.8 0 03:00 min 05:04 min
Ivan GURKIN Russian Federation Male White 60.6 0 03:01 min 05:03 min
Grigorii ROZHKOV Russian Federation Male White 52.4 0 03:15 min 04:22 min
Usachev YURY Russian Federation Male White 52.2 0 03:33 min 04:21 min
Dmitriy SOKOLOV Russian Federation Male White 51.4 0 02:30 min 04:17 min
Andrey SIDOROV Russian Federation Male White 50 0 03:00 min 04:10 min
Anatoly MAKHOV Russian Federation Male White 42.6 0 03:30 min 03:33 min
Pavel KULISHOV Russian Federation Male White 42.4 0 03:10 min 03:32 min
Dmitry PALAGACHEV Russian Federation Male White 41.6 0 03:00 min 03:28 min
Sergey STAFEEV Russian Federation Male White 41.2 0 00:01 min 03:26 min
Igor GOLOVANOV Russian Federation Male White 38.2 0 00:10 min 03:11 min
Sergey RUDENKO Russian Federation Male White 37.6 0 01:30 min 03:08 min
Arsenyi RUDENKO Russian Federation Male White 29.4 0 01:45 min 02:27 min
Mikhail VOITCEKHOVSKII Russian Federation Male White 23.6 0 01:30 min 01:58 min

DYN

DYN

Diver name Diver country Gender Card Points Penalty Points AP RP Judge remarks
Female results
Anastasiya SOMOVA Russian Federation Female White 59.5 0 80 m 119 m
Kristina KOSYANKOVSKAYA Russian Federation Female White 57.5 0 99 m 115 m
Olga PONOMAREVA Russian Federation Female White 54 0 77 m 108 m
Natalia GOSTEVA Russian Federation Female White 50 0 71 m 100 m
Iuliia OBOLKINA Russian Federation Female White 49.5 0 10 m 99 m
Yuliya MISHCHENKO Russian Federation Female White 47 0 78 m 94 m
Oly VASILKEVICH Russian Federation Female White 17 0 1 m 34 m
Male results
Dmitry SMETANKIN Russian Federation Male White 99.5 0 160 m 199 m
Anatoly MAKHOV Russian Federation Male White 92 0 125 m 184 m
Aleksander MAKSIMOV Russian Federation Male Red 0 0 148 m 160 m DQ BO
Mikhail KUZNETSOV Russian Federation Male White 66 0 100 m 132 m
Aleksander OSHMYAGA Russian Federation Male White 65 0 1 m 130 m
Mikhail VERNIGORA Russian Federation Male White 60.5 0 100 m 121 m
Grigoriy VASILKEVICH Russian Federation Male White 60.5 0 100 m 121 m
Alexey LARCHENKO Russian Federation Male White 60 0 100 m 120 m
Dmitriy SOKOLOV Russian Federation Male White 57.5 0 100 m 115 m
Pavel KULISHOV Russian Federation Male White 56 0 90 m 112 m
Usachev YURY Russian Federation Male White 55.5 0 99 m 111 m
Ivan GURKIN Russian Federation Male White 53 0 71 m 106 m
Igor DAYBOV Russian Federation Male White 44.5 0 50 m 89 m
Dmitry PALAGACHEV Russian Federation Male White 39.5 0 50 m 79 m
Sergey RUDENKO Russian Federation Male White 37 0 50 m 74 m
Arsenyi RUDENKO Russian Federation Male White 36.5 0 30 m 73 m
Andrey SIDOROV Russian Federation Male White 30 0 50 m 60 m
Sergey STAFEEV Russian Federation Male White 24.5 0 1 m 49 m
Mikhail VOITCEKHOVSKII Russian Federation Male White 23.5 0 25 m 47 m