Event Details

Event info

Bristol Blue 2017

Start date: 21.10.2017
End date: 23.10.2017
Location: Bristol, United Kingdom
Event Type: Pool Competition
Disciplines: DNF DYN STA
Organizer: AndyJARDINE
Event Medic Name: Bristol Ambulance Emergency Medical Services
Event Medic Qualifications: Paramedic
Additional info: DNF - Saturday 21st October. STA/DYN - Sunday 22nd October
Safety plan: A fully qualified Paramedic will be present throughout the competition with full kit, equipment and emergency response vehicle. The Paramedic will be supported by an assistant fully trained in first aid, O2 administration and AED. In an emergency, Southmead Hospital Emergency Department is 500m away and the Bristol Royal Infirmary is 2.8 miles away. Prior to this competition a practice event will be organised to enable the Safety team to gain further experience working with members of the judge team.
Minimum pool depth: 1.2
Maximum pool depth: 2
Main Judge: Andy JARDINE
Assistant Judges: Andhini Novrita ZURMAN NASUTION
Additional Judges: Kate JARDINE
Rolf WIBERG

Day 1 - DNF

DNF

Diver name Diver country Gender Card Points Penalty Points AP RP Judge remarks
Female results
Beci RYAN United Kingdom Female White 60 0 75 m 120 m ok
Lucelle SIMMS United Kingdom Female White 52 0 25 m 104 m ok
Rose VAN-GOWLER United Kingdom Female White 37.5 0 25 m 75 m ok
Alexandra MIKHEEVA United Kingdom Female White 30 0 10 m 60 m ok
Alice HICKSON United Kingdom Female White 20 0 1 m 40 m ok
Male results
Eoin CLARKE Ireland Male White 68.5 0 111 m 137 m NR
Michael BOARD United Kingdom Male White 65 0 1 m 130 m ok
Constantin TIMOSCA Romania Male White 58 0 100 m 116 m ok
Aristomenes VOUNAKIS United Kingdom Male White 58 0 66 m 116 m ok
Thomas Elliott United Kingdom Male White 57.5 0 75 m 115 m ok
Philip FENNELL United Kingdom Male White 56.5 0 55 m 113 m ok
Adam DRZAZGA United Kingdom Male White 49.5 0 25 m 99 m ok
Julian CLARKE United Kingdom Male White 43.5 0 45 m 87 m ok
Giorgos SAKKAS United Kingdom Male Yellow 25 12.5 100 m 75 m Short AP
Paul SUTTON United Kingdom Male White 34 0 50 m 68 m ok
Morten SOLEMSLI United Kingdom Male White 32 0 1 m 64 m ok
Dave SMITH United Kingdom Male White 27 0 25 m 54 m ok

Day 2 - STA and DYN

DYN

Diver name Diver country Gender Card Points Penalty Points AP RP Judge remarks
Female results
Lucelle SIMMS United Kingdom Female White 67 0 80 m 134 m ok
Beci RYAN United Kingdom Female White 63 0 75 m 126 m ok
Rose VAN-GOWLER United Kingdom Female White 54.5 0 42 m 109 m ok
Alexandra MIKHEEVA United Kingdom Female White 50 0 10 m 100 m ok
Louise WILLIAMS United Kingdom Female White 33.5 0 1 m 67 m ok
Male results
Michael BOARD United Kingdom Male White 100 0 125 m 200 m ok
Philip FENNELL United Kingdom Male White 91.5 0 80 m 183 m ok
Aristomenes VOUNAKIS United Kingdom Male White 75.5 0 50 m 151 m ok
Constantin TIMOSCA Romania Male Yellow 63 2 130 m 126 m Short AP
Eoin CLARKE Ireland Male White 62.5 0 1 m 125 m ok
Thomas Elliott United Kingdom Male White 56.5 0 85 m 113 m ok
Paul SUTTON United Kingdom Male White 50 0 50 m 100 m ok
Dave SMITH United Kingdom Male White 50 0 50 m 100 m ok
Morten SOLEMSLI United Kingdom Male White 46 0 1 m 92 m ok
Adam DRZAZGA United Kingdom Male Yellow 43 19.5 125 m 86 m Short AP

STA

Diver name Diver country Gender Card Points Penalty Points AP RP Judge remarks
Female results
Lucelle SIMMS United Kingdom Female White 57.4 0 00:01 min 04:47 min ok
Rose VAN-GOWLER United Kingdom Female White 48.8 0 01:30 min 04:04 min ok
Beci RYAN United Kingdom Female White 48.2 0 02:00 min 04:01 min ok
Alice HICKSON United Kingdom Female White 42.8 0 00:01 min 03:34 min ok
Louise WILLIAMS United Kingdom Female White 39.2 0 00:01 min 03:16 min ok
Alexandra MIKHEEVA United Kingdom Female White 36.4 0 01:00 min 03:02 min ok
Male results
Adam DRZAZGA United Kingdom Male White 79 0 00:01 min 06:35 min ok
Philip FENNELL United Kingdom Male Red 0 0 00:12 min 06:16 min SP over time
Aristomenes VOUNAKIS United Kingdom Male White 73 0 00:30 min 06:05 min ok
Michael BOARD United Kingdom Male White 69.2 0 00:01 min 05:46 min ok
Constantin TIMOSCA Romania Male White 66.2 0 04:00 min 05:31 min ok
Eoin CLARKE Ireland Male White 60.6 0 01:15 min 05:03 min ok
Paul SUTTON United Kingdom Male White 59.4 0 02:00 min 04:57 min ok
Morten SOLEMSLI United Kingdom Male White 49.4 0 00:01 min 04:07 min ok
Dave SMITH United Kingdom Male White 43.8 0 03:00 min 03:39 min ok
Thomas Elliott United Kingdom Male Yellow 26 11 04:00 min 03:05 min Short AP