Event Details

Event info

Minsk Open Freediving Cup

Start date: 01.08.2015
End date: 01.08.2015
Location: ,
Event Type: Pool Competition
Disciplines: STA DNF DYN
Organizer: Judge ItTEST DUMMY
Main Judge: Denys RYLOV
Assistant Judges: Not set
Additional Judges: Olena MUKHA

Day 1

STA

Diver name Diver country Gender Card Points Penalty Points AP RP Judge remarks
Female results
Maria SEMENOVA Russian Federation Female Red 0 0 01:00 min 04:48 min DQSP
Natalya MISOLINA Russian Federation Female White 57.2 0 02:30 min 04:46 min OK
Galina TARANUKHA Russian Federation Female White 54.2 0 01:00 min 04:31 min OK
Yulia BEREZOVSKAYA Russian Federation Female White 50.8 0 03:01 min 04:14 min OK
Halina BOBRYSHAVA Belarus Female White 48.6 0 01:30 min 04:03 min OK
Natallia Svirydzenka Belarus Female White 47.8 0 00:30 min 03:59 min OK
Margarita PINASHKINA Russian Federation Female White 45.2 0 02:00 min 03:46 min OK
Mariya SHELEG Russian Federation Female White 45 0 01:30 min 03:45 min OK
Tatiana VOROBYEVA Russian Federation Female White 42.8 0 03:01 min 03:34 min OK
Juliya ROMANOVA Russian Federation Female White 38.8 0 01:00 min 03:14 min OK
Olesya TRACHUK Russian Federation Female White 38.2 0 01:45 min 03:11 min OK
Aliaksandra TARANAVA Belarus Female White 37 0 01:00 min 03:05 min OK
Krystsina KUZHAL Belarus Female White 31.8 0 01:40 min 02:39 min OK
Zoya GOLOVNYA Russian Federation Female White 27.4 0 02:00 min 02:17 min OK
Male results
Alexander PAVLOV Russian Federation Male White 79.4 0 05:00 min 06:37 min OK
Vitaly BABRIS Russian Federation Male White 65.8 0 01:04 min 05:29 min OK
Oleg CHISTYAKOV Russian Federation Male Red 0 0 03:00 min 05:10 min DQOTHER
Mikhail RESHETNIKOV Russian Federation Male White 61.8 0 05:01 min 05:09 min OK
Aliaksandr ZAIKIN Belarus Male White 61.8 0 02:30 min 05:09 min OK
Dzmitri GARSHKOU Belarus Male White 60 0 04:00 min 05:00 min OK
Igor DEMCHISHIN Russian Federation Male White 58.4 0 03:30 min 04:52 min OK
Andrei SAFONAU Belarus Male White 57.2 0 02:00 min 04:46 min OK
Efim ILYIN Russian Federation Male White 54.8 0 04:00 min 04:34 min OK
Raman SAUYUK Belarus Male White 54.8 0 02:00 min 04:34 min OK
Aliaksandr BARYSEVICH Belarus Male White 54.4 0 04:00 min 04:32 min OK
Anatoli VASIUK Belarus Male White 53 0 02:30 min 04:25 min OK
Evgeny TEPLOV Russian Federation Male Yellow 44 8 05:00 min 04:20 min PEN
Oleg MASLOV Russian Federation Male White 52 0 02:30 min 04:20 min OK
Vadim KUZMIN Russian Federation Male White 51.8 0 04:18 min 04:19 min OK
Mikalai SPYRIN Belarus Male White 49.8 0 00:10 min 04:09 min OK
Aliaksei BANDARETS Belarus Male White 49.6 0 03:40 min 04:08 min OK
Ihar MININ Belarus Male White 47.8 0 03:00 min 03:59 min OK
Dzianis PRUDNIKAU Belarus Male White 46.2 0 02:00 min 03:51 min OK
Vitali AULASKA Belarus Male Red 0 0 01:00 min 03:51 min DQBO
Aliaksei STUKHALSKY Belarus Male White 45.4 0 03:00 min 03:47 min OK
Dmitri DENISOV Russian Federation Male Yellow 40 4 04:00 min 03:39 min PEN
Vyacheslav LASHAKOVSKIY Russian Federation Male White 43.8 0 03:00 min 03:39 min OK
Andrey DIAKOV Russian Federation Male White 40.4 0 02:00 min 03:22 min OK
Uladzimir STUKHALSKY Belarus Male White 39.2 0 03:00 min 03:16 min OK
Aleksey SIDOROV Russian Federation Male White 32 0 02:00 min 02:40 min OK
Siarhei SHIMANSKY Belarus Male Yellow 20 7 02:50 min 02:16 min PEN
Dzmitri GARBACH Belarus Male Yellow 20 5 02:31 min 02:06 min PEN
Yakau KOKATAU Belarus Male Red 0 0 01:00 min 01:30 min DQSP

DNF

Diver name Diver country Gender Card Points Penalty Points AP RP Judge remarks
Female results
Tatiana VOROBYEVA Russian Federation Female White 39 0 75 m 78 m OK
Margarita PINASHKINA Russian Federation Female White 31.5 0 51 m 63 m OK
Galina TARANUKHA Russian Federation Female White 30 0 25 m 60 m OK
Yulia BEREZOVSKAYA Russian Federation Female White 29 0 51 m 58 m OK
Mariya SHELEG Russian Federation Female White 27.5 0 15 m 55 m OK
Maria SEMENOVA Russian Federation Female Yellow 26 2 57 m 54 m PEN
Zoya GOLOVNYA Russian Federation Female White 21 0 30 m 42 m OK
Natallia Svirydzenka Belarus Female White 20 0 20 m 40 m OK
Halina BOBRYSHAVA Belarus Female White 19 0 10 m 38 m OK
Olesya TRACHUK Russian Federation Female White 17.5 0 15 m 35 m OK
Juliya ROMANOVA Russian Federation Female White 16.5 0 20 m 33 m OK
Natalya MISOLINA Russian Federation Female White 15.5 0 18 m 31 m OK
Male results
Igor DEMCHISHIN Russian Federation Male Red 0 0 75 m 106 m DQSP
Anatoli VASIUK Belarus Male Red 0 0 50 m 88 m DQSP
Mikhail RESHETNIKOV Russian Federation Male White 43 0 75 m 86 m OK
Aliaksandr ZAIKIN Belarus Male Red 0 0 30 m 78 m DQBO
Andrei SAFONAU Belarus Male White 38.5 0 10 m 77 m OK
Vadim KUZMIN Russian Federation Male White 38 0 55 m 76 m OK
Vyacheslav LASHAKOVSKIY Russian Federation Male White 37 0 50 m 74 m OK
Dmitri DENISOV Russian Federation Male Red 0 0 65 m 70 m DQOTHER
Aliaksandr BARYSEVICH Belarus Male Red 0 0 50 m 70 m DQOTHER
Dzianis PRUDNIKAU Belarus Male Red 0 0 40 m 67 m DQBO
Mikalai SPYRIN Belarus Male White 32.5 0 40 m 65 m OK
Uladzimir STUKHALSKY Belarus Male White 30.5 0 35 m 61 m OK
Oleg MASLOV Russian Federation Male White 29.5 0 25 m 59 m OK
Evgeny TEPLOV Russian Federation Male White 28.5 0 50 m 57 m OK
Aliaksei BANDARETS Belarus Male Red 0 0 50 m 56 m DQOTHER
Aliaksei STUKHALSKY Belarus Male White 28 0 35 m 56 m OK
Vitaly BABRIS Russian Federation Male White 27.5 0 16 m 55 m OK
Aleksey SIDOROV Russian Federation Male White 27 0 50 m 54 m OK
Siarhei SHIMANSKY Belarus Male White 27 0 45 m 54 m OK
Dzmitri GARBACH Belarus Male Red 0 0 21 m 53 m DQOTHER
Raman SAUYUK Belarus Male White 26.5 0 15 m 53 m OK
Alexander PAVLOV Russian Federation Male White 26 0 1 m 52 m OK
Ihar MININ Belarus Male Red 0 0 50 m 50 m DQOTHER
Oleg CHISTYAKOV Russian Federation Male White 25 0 25 m 50 m OK
Yakau KOKATAU Belarus Male White 25 0 25 m 50 m OK
Andrey DIAKOV Russian Federation Male White 23.5 0 25 m 47 m OK
Efim ILYIN Russian Federation Male White 21.5 0 30 m 43 m OK

DYN

Diver name Diver country Gender Card Points Penalty Points AP RP Judge remarks
Female results
Tatiana VOROBYEVA Russian Federation Female White 75 0 101 m 150 m OK
Margarita PINASHKINA Russian Federation Female White 55 0 99 m 110 m OK
Aliaksandra TARANAVA Belarus Female Red 0 0 50 m 100 m DQBO
Halina BOBRYSHAVA Belarus Female White 50 0 50 m 100 m OK
Yulia BEREZOVSKAYA Russian Federation Female White 47.5 0 76 m 95 m OK
Maria SEMENOVA Russian Federation Female White 45 0 75 m 90 m OK
Mariya SHELEG Russian Federation Female White 44.5 0 40 m 89 m OK
Juliya ROMANOVA Russian Federation Female White 38 0 30 m 76 m OK
Galina TARANUKHA Russian Federation Female Yellow 36 2 30 m 75 m PEN
Natallia Svirydzenka Belarus Female White 35 0 20 m 70 m OK
Krystsina KUZHAL Belarus Female White 34.5 0 40 m 69 m OK
Natalya MISOLINA Russian Federation Female White 33.5 0 40 m 67 m OK
Olesya TRACHUK Russian Federation Female White 32 0 45 m 64 m OK
Zoya GOLOVNYA Russian Federation Female White 29 0 50 m 58 m OK
Male results
Alexander PAVLOV Russian Federation Male White 89.5 0 130 m 179 m OK
Igor DEMCHISHIN Russian Federation Male White 75 0 100 m 150 m OK
Mikhail RESHETNIKOV Russian Federation Male White 69 0 101 m 138 m OK
Vadim KUZMIN Russian Federation Male White 64 0 115 m 128 m OK
Anatoli VASIUK Belarus Male White 58.5 0 75 m 117 m OK
Evgeny TEPLOV Russian Federation Male White 57 0 100 m 114 m OK
Uladzimir STUKHALSKY Belarus Male Red 0 0 70 m 108 m DQOTHER
Mikalai SPYRIN Belarus Male White 54 0 50 m 108 m OK
Dzianis PRUDNIKAU Belarus Male White 52.5 0 40 m 105 m OK
Andrei SAFONAU Belarus Male White 49 0 10 m 98 m OK
Raman SAUYUK Belarus Male White 47.5 0 20 m 95 m OK
Vyacheslav LASHAKOVSKIY Russian Federation Male White 47 0 60 m 94 m OK
Oleg MASLOV Russian Federation Male White 45.5 0 50 m 91 m OK
Aliaksandr ZAIKIN Belarus Male White 45.5 0 40 m 91 m OK
Aliaksei BANDARETS Belarus Male White 42.5 0 80 m 85 m OK
Vitaly BABRIS Russian Federation Male Red 0 0 17 m 85 m DQOTHER
Ihar MININ Belarus Male White 39.5 0 60 m 79 m OK
Aleksey SIDOROV Russian Federation Male White 39.5 0 50 m 79 m OK
Oleg CHISTYAKOV Russian Federation Male Red 0 0 40 m 77 m DQOTHER
Dmitri DENISOV Russian Federation Male Yellow 36 2 80 m 76 m PEN
Aliaksei STUKHALSKY Belarus Male White 37 0 70 m 74 m OK
Andrey DIAKOV Russian Federation Male White 37 0 50 m 74 m OK
Siarhei SHIMANSKY Belarus Male White 33 0 60 m 66 m OK
Efim ILYIN Russian Federation Male White 32.5 0 40 m 65 m OK
Vitali AULASKA Belarus Male Red 0 0 40 m 64 m DQOTHER
Dzmitri GARBACH Belarus Male Yellow 20 5 42 m 50 m PEN
Yakau KOKATAU Belarus Male White 25 0 25 m 50 m OK