Event Details

Event info

Yaroslavl Open Cup " Ya-Free"

Start date: 28.01.2017
End date: 29.01.2017
Location: Yaroslavl, Russian Federation
Event Type: Pool Competition
Disciplines: STA DYN DNF
Organizer: Mikhail RESHETNIKOV
Event Medic Name: Gurochkin Sergey
Event Medic Qualifications: resuscitator
Minimum pool depth: 2
Maximum pool depth: 5
Main Judge: Konstantin BORISOV
Assistant Judges: Not set
Additional Judges: Nikolay KANIVETS
Oksana MOLCHANOVA
Anna BORISOVA-SHARAPOVA
Anna BESSTRASHNOVA
Irina ZELENKOVA (NARYCHEVA)

Day: 1/28/2017

STA

Diver name Diver country Gender Card Points Penalty Points AP RP Judge remarks
Female results
Yuzhneya GORELIK Russian Federation Female Red 0 0 04:30 min 05:56 min
Kristina ISEEVA Russian Federation Female White 69.4 0 01:33 min 05:47 min
Yuliya GONCHAROVA Russian Federation Female White 63 0 02:00 min 05:15 min
Vladislava KISHIKOVA Russian Federation Female White 61.6 0 03:50 min 05:08 min
Tatiana ZEMSKIKH Russian Federation Female White 60 0 00:01 min 05:00 min
Anastasia ZHIKHAREVA Russian Federation Female White 58.2 0 03:40 min 04:51 min
Natalya MISOLINA Russian Federation Female White 57.4 0 02:30 min 04:47 min
Oksana KONONOVA Russian Federation Female White 53.8 0 02:00 min 04:29 min
Juliya ROMANOVA Russian Federation Female White 51.6 0 00:10 min 04:18 min
Elena MIKHAILOVA Russian Federation Female White 49.4 0 04:00 min 04:07 min
Evgeniia DUDOVA Russian Federation Female White 49.4 0 01:30 min 04:07 min
Tatiana VOROBYEVA Russian Federation Female White 48.4 0 03:30 min 04:02 min
Elena SHEBANOVA Russian Federation Female White 46.8 0 01:00 min 03:54 min
Mariya ZAYTSEWA Russian Federation Female White 43.2 0 01:30 min 03:36 min
Nataliya MINAEVA Russian Federation Female White 40.4 0 02:30 min 03:22 min
Natalia GOSTEVA Russian Federation Female White 40.4 0 00:30 min 03:22 min
Julia ZAYTSEWA Russian Federation Female Red 0 0 01:30 min 02:26 min
Olga DIDENKO Russian Federation Female Yellow 8.8 13 02:50 min 01:49 min
Male results
Bykov ALEKSANDR Russian Federation Male Red 0 0 04:30 min 06:37 min
Oleg SHTYRKHUNOV Russian Federation Male White 72.6 0 05:15 min 06:03 min
Roman BYCHKOV Russian Federation Male White 67.4 0 03:00 min 05:37 min
Oleg CHISTYAKOV Russian Federation Male Red 0 0 03:30 min 05:33 min
Aleksandr KUPTSOV Russian Federation Male White 66 0 02:22 min 05:30 min
Aleksei BYKOV Russian Federation Male White 64.6 0 01:10 min 05:23 min
Aleksander FISHCHENKOV Russian Federation Male White 61.4 0 03:00 min 05:07 min
Evgeny SYCHEV Russian Federation Male White 61.2 0 03:00 min 05:06 min
Alexander PAVLOV Russian Federation Male White 60.8 0 00:01 min 05:04 min
Alexandr BOGDASHKIN Russian Federation Male Red 0 0 00:01 min 05:00 min
Igor GOLOVANOV Russian Federation Male White 55.6 0 04:15 min 04:38 min
Mikhail POLYAKOV Russian Federation Male White 53.6 0 03:00 min 04:28 min
Mariya OVCHINNIKOVA Russian Federation Male White 51.4 0 02:00 min 04:17 min
Alexey LOBANOV Russian Federation Male White 48.4 0 03:30 min 04:02 min
Denis KURSANTOV Russian Federation Male White 48.2 0 00:37 min 04:01 min
Vladimir GRUDNIN Russian Federation Male Yellow 46.8 1 04:01 min 03:59 min
Ilya SHILIN Russian Federation Male Red 0 0 03:00 min 03:46 min
Sergey GUROCHKIN Russian Federation Male White 45.2 0 01:00 min 03:46 min
Vladimir MITROFANOV Russian Federation Male White 45 0 03:00 min 03:45 min
Maxim BOBAREV Russian Federation Male White 42.2 0 02:00 min 03:31 min
Alexander PODDUBNY Russian Federation Male White 37.2 0 02:30 min 03:06 min
Mikhail TOLKACHEV Russian Federation Male White 28.6 0 01:30 min 02:23 min

DNF

Diver name Diver country Gender Card Points Penalty Points AP RP Judge remarks
Female results
Marianna KRUPNITSKAYA Russian Federation Female White 69.5 0 1 m 139 m
Tatiana ZEMSKIKH Russian Federation Female White 60.5 0 1 m 121 m
Vladislava KISHIKOVA Russian Federation Female Red 0 0 50 m 104 m
Yuzhneya GORELIK Russian Federation Female White 50 0 71 m 100 m
Anastasia ZHIKHAREVA Russian Federation Female White 50 0 60 m 100 m
Olga DIDENKO Russian Federation Female White 49.5 0 40 m 99 m
Kristina ISEEVA Russian Federation Female White 44.5 0 53 m 89 m
Mariya ZAYTSEWA Russian Federation Female White 42 0 49 m 84 m
Oksana KONONOVA Russian Federation Female White 38.5 0 50 m 77 m
Tatiana VOROBYEVA Russian Federation Female White 38 0 75 m 76 m
Julia ZAYTSEWA Russian Federation Female White 38 0 49 m 76 m
Yuliya GONCHAROVA Russian Federation Female White 37.5 0 30 m 75 m
Natalia GOSTEVA Russian Federation Female Red 0 0 65 m 70 m
Evgeniia DUDOVA Russian Federation Female White 32.5 0 20 m 65 m
Nataliya MINAEVA Russian Federation Female White 31.5 0 50 m 63 m
Elena SHEBANOVA Russian Federation Female White 30.5 0 50 m 61 m
Juliya ROMANOVA Russian Federation Female White 30 0 1 m 60 m
Natalya MISOLINA Russian Federation Female White 28 0 35 m 56 m
Elena MIKHAILOVA Russian Federation Female Yellow 21.5 5.5 65 m 54 m
Male results
Alexandr BOGDASHKIN Russian Federation Male White 68.5 0 75 m 137 m
Denis KURSANTOV Russian Federation Male White 64 0 110 m 128 m
Alexander PAVLOV Russian Federation Male White 63.5 0 1 m 127 m
Alexey LOBANOV Russian Federation Male White 56 0 75 m 112 m
Aleksei BYKOV Russian Federation Male Red 0 0 70 m 111 m
Bykov ALEKSANDR Russian Federation Male Red 0 0 60 m 107 m
Aleksandr KUPTSOV Russian Federation Male White 49.5 0 66 m 99 m
Evgeny SYCHEV Russian Federation Male White 49.5 0 1 m 99 m
Alexander PODDUBNY Russian Federation Male White 45.5 0 76 m 91 m
Igor GOLOVANOV Russian Federation Male White 44 0 75 m 88 m
Mikhail POLYAKOV Russian Federation Male White 42.5 0 70 m 85 m
Roman BYCHKOV Russian Federation Male White 42.5 0 51 m 85 m
Oleg SHTYRKHUNOV Russian Federation Male White 41 0 75 m 82 m
Aleksander FISHCHENKOV Russian Federation Male White 38.5 0 40 m 77 m
Oleg CHISTYAKOV Russian Federation Male Red 0 0 50 m 75 m
Mikhail TOLKACHEV Russian Federation Male White 37.5 0 49 m 75 m
Mariya OVCHINNIKOVA Russian Federation Male White 35 0 30 m 70 m
Vladimir MITROFANOV Russian Federation Male White 33.5 0 51 m 67 m
Ilya SHILIN Russian Federation Male White 32 0 50 m 64 m
Vladimir GRUDNIN Russian Federation Male Yellow 28.5 1 61 m 59 m
Maxim BOBAREV Russian Federation Male White 29 0 20 m 58 m
Sergey GUROCHKIN Russian Federation Male White 27 0 10 m 54 m

No results to show

Day: 1/29/2017

No results to show

No results to show

DYN

Diver name Diver country Gender Card Points Penalty Points AP RP Judge remarks
Female results
Marianna KRUPNITSKAYA Russian Federation Female White 102 0 1 m 204 m
Tatiana ZEMSKIKH Russian Federation Female White 88.5 0 1 m 177 m
Kristina ISEEVA Russian Federation Female White 84 0 103 m 168 m
Oksana KONONOVA Russian Federation Female White 77.5 0 75 m 155 m
Yuzhneya GORELIK Russian Federation Female White 76.5 0 106 m 153 m
Anastasia ZHIKHAREVA Russian Federation Female White 76.5 0 100 m 153 m
Tatiana VOROBYEVA Russian Federation Female White 62 0 101 m 124 m
Olga DIDENKO Russian Federation Female White 61 0 50 m 122 m
Nataliya MINAEVA Russian Federation Female White 53.5 0 100 m 107 m
Natalia GOSTEVA Russian Federation Female White 53.5 0 91 m 107 m
Juliya ROMANOVA Russian Federation Female White 53.5 0 1 m 107 m
Vladislava KISHIKOVA Russian Federation Female White 52.5 0 75 m 105 m
Elena MIKHAILOVA Russian Federation Female White 50 0 79 m 100 m
Mariya ZAYTSEWA Russian Federation Female White 50 0 60 m 100 m
Yuliya GONCHAROVA Russian Federation Female White 50 0 40 m 100 m
Elena SHEBANOVA Russian Federation Female Yellow 48.5 1 70 m 99 m
Julia ZAYTSEWA Russian Federation Female White 49.5 0 60 m 99 m
Evgeniia DUDOVA Russian Federation Female White 42.5 0 35 m 85 m
Natalya MISOLINA Russian Federation Female White 32 0 50 m 64 m
Male results
Alexandr BOGDASHKIN Russian Federation Male White 103 0 1 m 206 m
Denis KURSANTOV Russian Federation Male White 97.5 0 151 m 195 m
Evgeny SYCHEV Russian Federation Male White 88.5 0 150 m 177 m
Alexander PAVLOV Russian Federation Male White 86 0 1 m 172 m
Oleg SHTYRKHUNOV Russian Federation Male White 80.5 0 111 m 161 m
Bykov ALEKSANDR Russian Federation Male White 78 0 90 m 156 m
Anatoly MAKHOV Russian Federation Male White 77 0 138 m 154 m
Alexey LOBANOV Russian Federation Male White 77 0 80 m 154 m
Aleksei BYKOV Russian Federation Male White 75 0 100 m 150 m
Aleksandr KUPTSOV Russian Federation Male White 70 0 105 m 140 m
Oleg CHISTYAKOV Russian Federation Male White 66 0 50 m 132 m
Alexander PODDUBNY Russian Federation Male White 64 0 101 m 128 m
Igor GOLOVANOV Russian Federation Male White 59.5 0 100 m 119 m
Roman BYCHKOV Russian Federation Male White 59.5 0 51 m 119 m
Aleksander FISHCHENKOV Russian Federation Male White 56.5 0 55 m 113 m
Vladimir MITROFANOV Russian Federation Male White 53.5 0 100 m 107 m
Maxim BOBAREV Russian Federation Male White 51.5 0 30 m 103 m
Mikhail POLYAKOV Russian Federation Male White 50 0 80 m 100 m
Ilya SHILIN Russian Federation Male White 50 0 75 m 100 m
Andrey BELOV Russian Federation Male Red 0 0 50 m 100 m
Mariya OVCHINNIKOVA Russian Federation Male White 50 0 30 m 100 m
Mikhail TOLKACHEV Russian Federation Male White 49.5 0 60 m 99 m
Sergey GUROCHKIN Russian Federation Male Red 0 0 20 m 99 m
Vladimir GRUDNIN Russian Federation Male Yellow 34.5 8 101 m 85 m